photo-1549576490-b0b4831ef60a

Fitness dla początkujących

Fitness może być wspaniałą przygodą, nie tylko dla osób, które są zainteresowane ciężkimi treningami siłowymi. Jest doskonały także dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z treningiem i chcą małymi krokami zaczerpnąć dawki aktywności. Dzięki regularnym treningom fitness możemy nie tylko poprawić wygląd naszej sylwetki, ale również polepszyć samopoczucie i pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jak rozpocząć fitness, jeśli jesteśmy osobami początkującymi? O czym musimy pamiętać i jak się przygotować?

Czym dokładnie jest fitness?

Fitness jest bardzo dobrym sposobem na codzienny ruch, gdyż daje nam nie tylko wiele satysfakcji, ale także jest rozbudowany i niezwykle zaawansowany. Podczas tego typu treningu angażujemy wszystkie mięśnie naszego ciała. 

Można podzielić go na zajęcia grupowe, zajmujące się wyłącznie treningiem z obciążeniem w postaci hantli bądź sztangi, a także zajęć mieszanych, łączących w sobie trening aerobowy z ćwiczeniami na mięśnie brzucha oraz typowo relaksacyjny, który kładzie duży nacisk na rozciąganie oraz wzmacnianie mięśni kręgosłupa. Każde zajęcia fitness mają swoją specyfikę i pozwalają nam na rozwijanie różnych grup mięśniowych bez nadmiernego ich obciążania. Specyfiką fitnessu jest fakt, że wszystkie zajęcia starają się mieć stałe elementy treningu, dopasowane do naszej fizjologii. Przede wszystkim każdą aktywność rozpoczynamy rozgrzewką, która przygotowuje nas do późniejszego mocniejszego i bardziej dynamicznego treningu. Po zakończonych ćwiczeniach następuje tzw. cool down, czyli znaczne zwolnienie tempa treningu, zakończone rozciąganiem, które ma za zadanie rozluźnić spięte mięśnie, a także zapobiec dolegliwościom bólowym.

Fitness łączy w sobie wiele aktywności oraz sportów, od pilatesu poprzez taniec, czy streching. Każde tego typu zajęcia mają za zadanie rozwijać nasze mięśnie, ale również wyrzeźbić sylwetkę. Wiele osób decyduje się na nieco bardziej relaksujące treningi, takie jak joga, czy pilates. Mogą być one idealnym wprowadzeniem do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, w tym do sztang czy treningu siłowego. Ważne, by przy wybieraniu treningu oraz zajęć fitness mieć na uwadze fakt, jak duże doświadczenie w sporcie posiadamy i jaką aktywność uprawiamy na co dzień. 

Jak zacząć treningi fitness?

Jeśli nie jesteśmy fanami intensywnych treningów i chcemy dopiero zacząć naszą przygodę z ruchem, warto zacząć od mniej wyczerpujących zajęć, np. pilatesu, czy jogi, która również poprawia kondycję naszych mięśni, a przy okazji sprawia, że są bardziej rozciągnięte. 

Wiele osób pragnie, by ich sylwetka była szczupła oraz bardziej wysportowana. Dlatego po pierwszych — nieco lżejszych — treningach wybierają one trudniejsze zajęcia, które dopasowane są do wyższego stopnia zaawansowania. Można wybierać spośród zajęć typu body pump, z elementami treningu siłowego, ale również aerobiku, który posiada elementy treningu wzmacniającego mięśnie oraz tańca z choreografią. 

Jak ubrać się na fitness?

Na zajęcia fitness warto wybrać strój, który będzie łączył w sobie zarówno elementy bawełniane, jak i siateczkowe. Podczas ćwiczeń nasze ciało często musi ciężko pracować. Warto na są początek wybrać odzież, która nie będzie krępowała naszych ruchów, np. legginsy damskie fitness. Idealnie wpasują się w sportowy styl, a jednocześnie będą wyjątkowo wygodne i oddychające. Nie posiadają szwów, a także mają odpowiednią kompresję, co znacznie poprawia krążenie.

photo-1552196563-55cd4e45efb3

Odzież fitness można również podzielić na taką, która będzie idealna do uprawiania sportów outdoorowych, a także na idealną do siłowni lub sali fitness. Do każdego rodzaju sportu mamy przeznaczoną inną odzież, np. u osób uprawiających jogging, czy też lubiących jazdę na rowerze, idealnie sprawdzą się koszulki oraz spodnie termoaktywne. 

Jeśli jednak nie wiemy jeszcze, jakie zajęcia fitness będą spełniać nasze oczekiwania, warto mieć dwa rodzaje ubrań sportowych na zmianę. Może być to dres składający się z długich spodni i bluzy z kapturem. Dobrym pomysłem będą także rashguardy damskie, czyli sportowe koszulki zapewniające optymalną temperaturę mięśni.